понеделник, 9 май 2016 г.

Боян Мага – създателят на нова Европа

Богомилите владеели бялата магия, общували с природните духове и ангелите
Признавали прераждането, заради което църквата ги горяла на клада
Боян Мага – създателят на нова Европа Боян Мага – създателят на нова Европа
Има едно съсловие в българската история, което провокира много смут и догадки от миналото до днес. Това са богомилите. В учебниците ги наричат ерес или секта, отклонила се от официалното християнство по нашите земи. Езотерични изследователи твърдят, че прогонването на тази общност от България води до византийско, а след това и до турско робство. Преди 10 ноември в нея виждаха социално движение на бедни, опълчили се срещу богатите. Според едни техен основател е поп Богомил, а за други - тайнственият Боян, наречен Мага, за когото има сведения, че е бил син на българския цар Симеон. Професор Николай Райнов разкрива някои мистерии от живота на тайното общество в „Богомилски легенди” и дори кръщава сина си Богомил с надеждата той да продължи изследванията в окултната област. Наследникът му обаче избира криминалните романи.
Приписват им вярата в дуалистичен бог, както и уменията за правене на магии и вълшебства. Говори се, че те полагат основите на християнска Европа, но как? Кои са всъщност богомилите?

Из дебрите на Малтийския орден
Книжнината от онова време е била унищожена през вековете. Останало е само това, което противниците на богомилите са писали за тях – Теофан, патриарх Никифор, презвитер Козма, Теофилакт Охридски и т.н. Предполага се, че оригинални трудове са запазени в тайните хранилища на библиотеката на Малтийския орден. Иначе официалните източници ги определят като еретици. Един от основните упреци, които им отправят, е, че са дуалисти. Съвременните изследователи все повече опровергават тази теория и напомнят, че те изцяло почивали на 4-те евангелия и на посланията на апостолите от Новия и Стария завет. Медитирали са над Евангелието на Йоан и достигали до ясновидство. Позовавали се на апостол Павел - основателя на езотеричното християнство.
Някои казват, че говорели за Сатанаил като противник на Бога. От това, до което се е добрал проф. Райнов, вероятно от посещението си във въпросната библиотека, където не пускат кого да е, става ясно, че са приемали тъмния дух като божество, създало видимия свят. Те обаче не отричали, че той служи на самия Бог, както и всичко останало. За тях Сатанаил бил нужен, за да има полярност в битието. Те владеели още силите на природата, или така наречената бяла магия. Според степента си на познание се делели на три кръга– съвършени, верующи и слушатели. Повечето били вегетарианци.

Основателят – поп или царски син
Според Николай Райнов създателят на богомилството е Боян Мага, който е бил четвъртият най-малък син на цар Симеон. Кремонският епископ Луидпранд, пратеник на император Отон І, пише за Вениамин Боян: „Беше силен в магия, вълшебство и тайно очарование.” Като царски син е бил изпратен в Магнаурската школа, за да се учи на държавничество и окултни науки. 17-годишен се връща - през 927 г. В него се влюбва Мария, внучката на Роман Лакатник. После тя става съпругата на Петър, който заема трона, и се кръщава Ирена, като в същото време прокарва византийски интереси. Опитвала се да спечели Боян, но той я отхвърлял, пише професорът. Симеон умира малко след завръщането на сина си.
Боян измолил да му дадат параклис в манастира „Света Параскева” и на 13 април 928 г. събира там 11 свои приближени, за да постави начало на богомилството. Сред тях е известният поп Богомил, за когото доскоро се смяташе, че е основател на движението. „Боян Мага и поп Богомил са двама архангели, пратени да повдигнат българския народ”, казва за тях Петър Дънов. Боян е направил синтез на цялата древна окултна мъдрост. 12-те посветени, сред които е и той, тръгват по всички краища. Прогонени от България, полагат основите на християнска Европа.
Тяхната космогония може да бъде намерена в розенкройцерството, в ученията на катарите и албигойците.

Посвещават ги апостол Йоан и Богородица
На 13 април 928 г., когато 11–те бъдещи мисионери са при Боян, летописците говорят за посещението на двама сирийци при тях. Гостите не били случайни. Те идвали от западната езотерична школа, на която центърът е край Дамаск в Сирия, където и Христос се явил на апостол Павел 10 века по-рано. Според някои сведения и двамата са били мъже, но единият е бил представител на женското начало в християнството. За това може би съвременни изследователи стигат до заключението, че единият е бил прероденият апостол Йоан, а другият – самата Богородица. Тогава в подземието на манастира „Света Параскева“ те извършват с 12-те тайнството на посвещението. Освен това дават на Боян оригинала на Евангелието от Йоан, легендата за „Стефанит и Ихнилат“ и богомилско таро от 22 аркана. Има сведения, че царският син е бил убит през 970 г. Останалите също били преследвани и горени на клада, защото подронвали основите на църковната власт. С учението си те
разкъсвали догмата и създавали свобода на мисълта. Проповядвали, че има прераждане и карма, и връщали хората към изначалното християнство, докато в средновековния мрак властвала Инквизицията. Идеите им влезли във всички окултни общества и за пореден път от българските земи тръгнало спасението на човешкия род.

Учените стигат до истината
„Що се отнася до хипотезата за възникването на ереста сред прабългарската аристокрация, потвърждение може да се потърси в географията на нейното разпространение - богомилството става държавна религия в Босна, в Северна Италия и Южна Франция“, пише Димитринка Димитрова-Маринова в научната си статия „Богомилството и богомилската литература в културната традиция на X век“.
„Основата на учението беше навсякъде магична - необходимо бе да се постига чрез оперативна магия насочване на обществения живот по определени закони на битието“, казва епископ Симеон, зад чието име учените предполагат, че се крие самият изследовател Николай Райнов.
„Богомилските посветени са показали задачата на България – трансформацията на злото у човека и изграждането на нов тип човешки общности с помощта на силата на
любовта. Качествата на Боян Мага и поп Богомил в бъдеще трябва да бъдат
развити от всеки българин. В следващия си живот учениците на духовните богомилски училища са се въплътили навсякъде в Европа и в целия свят. Те пренасят в бъдещето българската мисия, където и да живеят по света“, съобщава холандският философ Хари Салман.
17.07.2010
Виолета Гурнакова

Няма коментари:

Публикуване на коментар